Awards/Recognition 2017-01-20T16:00:57+00:00

Awards & Recognition

Perfect North Ski Patrollers receive a lot of awards……. blah blah blah

Local Awards

Distinguished Service

2007-2008 |  Orest Melynk
2006-2007 | Phyllis Mauntel
2005-2006 | Joe Jacobs
2004-2005 | Paul Gaffney
2003-2004 | Tom Worley
2003-2004 | ED Hater
2002-2003 | Eric Johann
2001-2002 | Kim Garrett
2000-2001 | Dale Mihuta
1999-2000 | Terri Alig
1999-2000 | Peterson Scott
1999-2000 | Greg Schmidt
1994-1995 | John Cole
1993-1994 | Lloyd Bernstein
1992-1993 | Chuck Raming
1991-1992 | Rose DeJarnette
1990-1991 | Paul Swanson

Outstanding Patroller

2006-2007 | Mike Reed
2005-2006 | Lori Ringley
2004-2005 | Bev Benzing
2003-2004 | Chuck Huff
2002-2003 | Pete Oka
2001-2002 | Saundra Stringer

Outstanding First Year Patroller

2006-2007 | Teri Schlosser
2005-2006 | Chris Cotter
2004-2005 | Rob Schoenefeld
2003-2004 | Scott Hemple
2002-2003 | Mark Branham
2001-2002 | Bill Hizer

Outstanding Crew Chief

2006-2007 | Rick King
2005-2006 | Ed Hater
2004-2005 | Mike O’Hara
2003-2004 | Roger Coffman
2002-2003 | Matt Tomaszewski
2001-2002 | Alan Alfieri

 Bravo Duty Hours

2006-2007 | Rose DeJarnette
2005-2006 | Chuck Huff
2004-2005 | Chuck Huff
2003-2004 | Chuck Huff
2002-2003 | Chuck Huff
2001-2002 | Ron Gerdes

 MASH

2006-2007 | Gordon Gavin
2005-2006 | Saundra Stringer
2004-2005 | Scott Hayes
2003-2004 | Scott Hayes
2002-2003 | Bill Hizer
2001-2002 | Scott Hayes

Bravo Duty Shifts

2002-2003 | Yvette Forment
2001-2002 | Bill Hizer

Regional/National Awards

2006

Ohio Region Awards

OEC Instructor | Mark Branham
Outstanding Alpine Patrol | Perfect North Ski Patrol

2005

Central Division Awards

Outstanding Alpine Patroller | Sandi Hammons
Outstanding Administrative Patroller | Bob Smith
Outstanding Auxiliary Patroller | Doug Lueke

Ohio Region Awards

Outstanding OEC Instructor | Yvette Gerdes
Outstanding Instructor | John McGoff
Outstanding Alpine Patroller | Sandi Hammons
Outstanding Administrative Patroller | Bob Smith
Outstanding Instructor | Ray Martodam
Outstanding Auxiliary Patroller | Doug Lueke
Purple Merit Star | Steve Hater
Purple Merit Star | Ron Gerdes

2004

Ohio Region Awards

Outstanding Administrative Patroller  | Bev Benzing
Outstanding Student Patroller | Caleb Schimp
Outstanding S&T Trainer | Bob Smith
Outstanding OEC Instructor | Sandi Hammons

2003

Nation Awards

Outstanding Alpine Patroller | Dale Mihuta
Outstanding Administrative Patroller | Max Davis
Distinguished Service Award | Tom Worley

Central Division Awards

Outstanding Alpine Patroller | Dale Mihuta
Outstanding Administrative Patroller | Max Davis
Division Directors Award | Jim Woodrum
Outstanding Patrol Representative | Frank Cleary

Ohio Region Awards

Outstanding Alpine Patrol | Frank Cleary
Outstanding Alpine Patroller | Dale Mihuta
Outstanding Administrative Patroller | Max Davis
Outstanding Patrol Representative | Frank Cleary